ურთიერთდახმარება
(მუშაობა სუსტ მოსწავლეებთან)
ურთიერთდახმარების მეთოდის გამოყენებით მოსწავლეები უფრო კარგად იგებენ და ითვისებენ მასალას, მოსწონთ მასწავლებლის როლში ყოფნა, რაც ზრდის მოტივაციას და პასუხისმგებლობის გრძნობას. ეს არის საუკეთესო საშუალება მოსწავლეთა თანამშრომლობისა და ურთიერთდახმარებისა.
გაკვეთილის მიზანი: ზეპირმეტყველებისა და ტექსტზე დამოუკიდებლად მუშაობის უნარის განვითარება.
გაკვეთილის მსვლელობა
- მოსწავლეებს წარვუდგინე შესასწავლი თემა;
- მივუთიტე ტექსტი და ვთხოვე წაეკითხათ ინდივიდუალურად, ჩუმად;
- ტექსტის წაკითხვის შემდეგ დავაწყვილე სხვადასხვა შესაძლებლობის მქონე ბავშვები;
- ძლიერი მოსწავლე მეწყვილეს წაკითხულს მოუყვა, ხოლო ამ უკანასკნელს ევალებოდა მოესმინა და რაც შეიძლება ზუსტად გადმოეცა მონათხრობი;
- დაფაზე ჩამოწერილი იყო დამხმარე კითხვები ტექსტიდან;
- მოსწავლეებს ვთხოვე აღნიშნული კითხვების მიხედვით ემსჯელათ შესასწავლ თემაზე.
გასათვალისწინებელი პირობები
- შესაძლოა ხმაურის გამო გართულდეს პროცესის მართვა, მაგრამ მასწავლებელმა უნდა შეძლოს, შეაჩვიოს მოსწავლეები ხმადაბლა საუბარს;
- ყოველთვის ერთი და იგივე მოსწავლე არ უნდა ასრულებდეს მასწავლებლის როლს.
შედეგები
ამ მეთოდის გამოყენებით მოსწავლეები შეძლებენ:
- საკუთარი აზრის პრეზენტაციას;
- თანმიმდევრულ და გაბმულ თხრობას;
- მოსმენისა და ყურადღების კონცენტრაციას;
- ურთიერთანამშრომლობასა და დახმარებას;
- ტექსტზე დამოუკიდებლად მუშაობას.
შეფასების კრიტერიუმები
შეფასება (1, 2, 3 )
| ||
1.
|
მოსწავლეები იყვნენ ჩართულები საგაკვეთილო პროცესში;
| |
2.
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები ყურადღებით უსმენდნენ ერთმანეთს;
| |
3.
|
მივეცი საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები.
| |
4.
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის მსვლელობისას ;
| |
5.
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები და მეთოდები საგაკვეთილო პროცესში;
| |
6.
|
წყვილებში მოსწავლეების გაადნაწილება მოვახდინე დემოკრატიულად;
| |
7.
|
პრეზენტაციის დროს შევძელი კლასის მართვა;
| |
8.
| როლები მიუკერძოებლად გავანაწილე; | |
9.
|
ვაცნობიერებ პასიხისმგებლობას თითოეული მოსწავლის პიროვნულ და სოციალურ განვითარებაზე;
| |
10.
|
ვაცნობიერებ კლასის სტრუქტურაში მოსწავლეთა არაფორმალური
როლების მნიშვნელობას და ხელს ვუწყობ საკლასო ერთობის შექმნას;
| |
11.
|
ვიცი დროის მართვის ეფექტიანი სტრატეგიები
|
№ | ქულები | 1 | 2 | 3 |
1 | გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური იყო | |||
2 | აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას | |||
3 | გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას | |||
4 | მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას | |||
5 | გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში | |||
6 | შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს | |||
7 | გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები | |||
8 | ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს | |||
9 | ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას | |||
10 | ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას | |||
11 | ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად |
სე
No comments:
Post a Comment